Pazartesi, Kasım 01, 2010

cinayet işlerken kösele giyilmez!Meat Train ya da Dehşet Treni bu filmi izlerken aklıma ilk gelen başlık buydu.

C İ N A Y E T İ Ş L E R K E N K Ö S E L E G İ Y İ L M E Z!

Hamama gitmenin güzel yanlarından biriside tellaklar ve takunyalar kurumudur.
G-string giyemezsiniz örneğin komik kaçar. Fantazi olur.

Gelelim şu cinayet meselesine. Kösele daha çok klasik müzik eşliğinde cinayet işleyenlerin ayakkabısıdır. Hannibal Lecter sofrasını düşünsenize bir. Geniş bir konakta şöminedeki odunların çıtırtısı, duvarda döneme ait ekspresyonist tablolar eşliğinde akşam yemeği ama yemekte sizinde tuzunuz bulunmuş ve hatta etiniz bu zevke iştirak etmiştir. Böyle bir gecede yapılacak son hata nike giymektir. Kösele bu cinayetlerin ayakkabısıdır. Ağır ve entellektüel bir yanı vardır. Kösele giyen katil ne yapacağını bilir. Geceye uygun bir şeyler dinler. Sonra işine bakar.

Peki Tarantino filmlerindeki katil tipler, rezarvuar köpekleri ve ağır roman evet kabul hepsi kösele giyiyorlardı. Fakat biçim bozucu filmler değildi bunlar. İnsan şeklini balta yada elektrikli testere gibi insan icadı şeyleri insana karşı kullanmıyorlardı. Sadece tabanca hepsi bu. Hepsi ceketli ve işini bilen katillerdi. Hemen hepsinin ilginç tiplemeler olduğu için kostümün vazgeçilmez parçası köseledir.

Fakaaat; dehşet treni öyle değil. Biçim bozucu bir film bu. Korkudan öte efektlerin ne derece korkutucu olduğunu görebiliyorsunuz. Amerikan sinemasının klasik örneklerinden biri. Mefta yaşarken kafasına hayvan gibi minimal balyozla vurulur. Gözleri dışarıya fırladıktan sonra ölür ve katilin anatomi bilgisi ciddi derecede ileridir. İş aletleri neşter pense vb.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...