Cuma, Temmuz 13, 2012

Henry Miller ve Yengeç Dönencesi

"Sahip olduğum her şeyi kaybetmenin, sokaklarda açlık ve polis korkusu içinde yürümenin ne olduğunu bilmekle birlikte, korkunç denebilecek bir şey gelmemişti başıma o güne dek. Tek bir arkadaş bile bulamamıştım henüz, ki üzücü olmaktan çok şaşırtıcıydı çünkü o güne kadar gittiğim her yerde çok kolay olmuştu arkadaşlık kurmak. Ama dediğim gibi, korkunç denebilecek hiçbir şey gelmemişti başıma.

Arkadaşsız da yaşayabilir insan, sevgisiz, hatta parasız bile. İnsan Paris'te sadece keder ve ıstırapla yaşayabilir, bunu keşfetmiştim. Acı bir perhiz gerçi, kimileri için en iyisi belki de. Her neyse, tükenmemiştim henüz. Felaketle cilveleşiyordum sadece."  Henry Miller / Yengeç Dönencesi / Siren Yayınları 
Yengeç Dönencesinin Avi Padro çevirisi olduğunu da ekleyeyim. 

Bu kitabın önemi biyografik nitelikler taşımasıdır ve 1900'lerin ilk yarısında Paris'i resmetmesi. 
H. Miller Paris'e gitmek için vapura binmeden önce cebinde bir cent'i bile yoktur. Arkadaşı son anda yetişir ve Miller'a on dolar verir. Amerikadayken kız arkadaşı "Paris'e gitmelisin" demiştir. Paris'te dostluklar kurar, hatta ömür boyu gülerek andığı arkadaşı Fred'le bu şehirde tanışır. Düşkündür ve Fred, Henry'yi ayağa kaldırır. Beraber yazmaya başlarlar, eğer Fred'in kabul edilmediği bir yayınevi olursa bu kez Henry Miller adıyla yollar... "her şeylerini paylaşırlar." Ta ki Paristen sıkılıp Madrid'e gidene kadar. 

     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...